1124 Budapest, Fürj utca 27.
A bölcsességfogak a szájban általában legutoljára megjelenő fogak, amelyek legtöbbször fiatal felnőttkorban kezdenek előtörni. Ezek az úgynevezett harmadik molárisok, vagyis a szájban a nyolcadik, leghátrébb elhelyezkedő nagy rágófogak.
A legtöbbször vagy annyira hátul helyezkednek el, hogy lehetetlen alaposan megmosni, tisztítani őket, vagy nincsen elegendő helyük kibújni: ilyenkor ferdén, vízszintesen növekedhetnek, gyakran a szomszédos fogaknak nekinyomódva, ami fájdalmat, torlódást és egyéb komplikációkat okozhat. Egyes bölcsességfogak növekedés közben gyakran be is gyulladnak, megszámlálhatatlan álmatlan éjszakát okozva ezzel pácienseinknek.
Ha ez már neked is eszedbe jutott, akkor nem vagy egyedül, és természetesen nem hagyunk válasz nélkül! 😉
A bölcsességfogak elnevezése a fogak megjelenésének időzítésével kapcsolatos. Ezek a fogak általában a késő tinédzserkorban vagy a húszas évek elején bújnak elő, egy olyan időszakban, amikor az emberek már érettebbek – legalábbis elméletben… 🙂 –, ezért az ezidőtájt előbukkanó fogakat is a “bölccsé válás” időszakáról nevezték el.
Emeld a kezed, ha az alábbiak közül neked is volt már szerencséd valamelyik kellemetlen fogproblémához!😬🖐️
Egyre gyakoribb probléma, hogy nincs elég hely a szájüregben a fogak megfelelő kibújásához. Ez a helyhiány gyakran azt eredményezi, hogy a bölcsességfogak félúton megakadnak, vagy ferdén, vízszíntesen nőnek – tehát még véletlenül sem a jó irányba. 🙂
A félig kinőtt bölcsességfogak nehezen tisztíthatók, ami fokozza a gyulladás és a fertőzés kockázatát, ezen felül a szomszédos fogakat is károsíthatják, mivel folyamatosan nyomást gyakorolnak rájuk.
A perikoronitisz akkor alakul ki, amikor a részben kinőtt bölcsességfog körüli íny begyullad.
A fájdalmas gyulladást a fog és az íny közötti résben (bölcsességfog körüli tasakban) felgyülemlett ételmaradékok és baktériumok okozzák. A konstans fájdalom mellett előfordulhat, hogy duzzanat alakul ki, és súlyos esetben akár az állkapocs mozgása is korlátozódhat – ezt nevezzük szájzárnak.
A bölcsességfogak gyakran nyomást gyakorolnak a mellettük lévő fogakra, amikor próbálkoznak kitörni a szájüregben.
Ez a szomszédos fogat érő folyamatos nyomás a fog elmozdulását, vagy akár sérülését is okozhatja. Hosszú távon ez komoly fogászati problémákhoz vezethet, szükség lehet a szomszédos károsodott fog gyökérkezelésére, eltávolítására is. A fogsort megtolva a bölcsességfog a fogak elrendeződésének megváltozását is eredményezheti, amely után fogszabályozásra is szükség lehet, vagy elronthatja a korábbi fogszabályozás gyönyörű eredményét. Éppen ezért a fogszabályozó kezelés esetén szinte minden esetben javasoljuk a bölcsességfogak eltávolítását.
A bölcsességfogakat elhelyezkedésük miatt gyakran nehezebb maradéktalanul, alaposan megtisztítani, ezért nagyobb a kockázata a fogszuvasodásnak.
A nehezen elérhető területeken felhalmozódó lepedék és ételmaradékok tökéletesen ideális környezetet teremtenek a baktériumok számára, amelyek a fogakon megtelepedve végül fogszuvasodást okozhatnak. Ez sajnos nem csak a bölcsességfogat, hanem a szomszédos fogakat is érintheti. Sok esetben pont ezért megelőző céllal távolítjuk el a bölcsességfogat, hogy biztosítsuk a szomszédos fogak tisztíthatóságát, így megelőzve a szuvasodást.
Tedd a szívedre a kezed… Te próbáltál már kibújni a műtét alól az alábbi érvek egyikével? 🙄
A bölcsességfogak annyira hátul helyezkednek el, hogy ha teljesen ki is tudnak nőni, nem vesznek részt aktívan a rágásban. Eltávolításuk esetén fel sem fog tűnni a hiányuk.
Szuvasodásuk esetén pont az elhelyezkedésük miatt nagyon nehéz – vagy lehetetlen teljesen korrekt tömést készíteni, vagy gyökérkezelni a fogat.
Ugyancsak az elhelyezkedésük miatt lehetetlen rendesen hozzáférni a foghoz, így egy fix fogpótláshoz (hídhoz) nem tudjuk majd később felhasználni. A szomszédos 7-es fog eltávolítása esetén a bölcsességfog nem fog előre vándorolni a helyére, hogy helyettesítse azt, csupán jobban bedől, tisztíthatatlan lesz, és szuvasodás következtében végül el kell távolítani.
Elsősorban a megelőzés szempontjából kulcsfontosságú, hiszen a korai eltávolítással elkerülhetőek a későbbi komplikációk, mint például a fájdalmas gyulladások vagy a fogszuvasodás.
A modern fogászati technikák, szájsebészeti beavatkozások és érzéstelenítés révén az eltávolítás teljesen fájdalommentes, így a sokak által rettegett műtét közel sem olyan félelmetes, mint amilyennek a legtöbb páciens is gondolná.
A mai fogászati eljárások fejlődésével a beavatkozás ma már gyors és viszonylag egyszerű, így a korábban elterjedt tévhitekkel ellentétben nincs ok az aggodalomra. A legnépszerűbb tévhiteket pedig alább kíméletlenül megcáfoljuk. 🙂
Sokan attól tartanak, hogy a bölcsességfog eltávolítása nagyon fájdalmas beavatkozás. Valójában a modern érzéstelenítési technikák és a fájdalomcsillapítás fejlődése már megoldotta ezt a problémát. A hagyományos lidocain helyett már erősebb articain érzéstelenítőt használunk, így biztosítjuk a fájdalommentességet.
Bár a gyógyulási időszak változó lehet, a legtöbb páciens esetében néhány nap elegendő hozzá, hogy minden visszatérhessen a normális kerékvágásba. A gyógyulás további utógondozással és megfelelő szájhigiénével gyorsítható.
Bár minden sebészeti beavatkozás hordoz magában bizonyos mértékű kockázatot, így a bölcsességfog eltávolítás is, de a komplikációk igen ritkák, különösen, ha a műtétet tapasztalt fogorvos végzi – márpedig a DalosDent rendelőszékében igazán profi és megbízható szakemberek vigyáznak majd rád és a fogaid egészségére is! 🙂
Nem minden bölcsességfogat kell eltávolítani! Ugyan ez a ritkább eset, de ha a fog helyesen nő ki, van elegendő hely a szájüregben és nem okoz semmilyen bonyodalmat, akkor természetesen nem fogjuk őket erőszakkal eltávolítani! 😉
Ezen kívül, ha mélyen a csontban helyezkedik el, távol a többi fogtól, és semmiféle elváltozást nem látunk a röntgenfelvételen, akkor elegendő évente röntgenfelvétellel megfigyelni a fogat, nem szükséges az eltávolítása.
A folyamatot három nagy részre bontottuk:
Egyvalamit előre garantálhatunk: a műtétek csak minket izzasztanak meg, te magad a fogászati székben ülve az érzéstelenítésnek köszönhetően semmit nem fogsz érezni! 😉
Ha eljössz hozzánk, mert szeretnél képbe kerülni a bölcsességfogaid helyzetével, először egy szájvizsgálatot végzünk és készítünk egy panoráma röntgent. Ezek alapján meg tudjuk nézni, hogy van-e bölcsességfogad (előfordul, hogy nincs csírája sem, így sosem lesz vele probléma 😊), ha pedig van, akkor pontosan hogyan áll (oldalirányban fekszik, vagy felfelé áll a többi foghoz hasonlóan), és mennyi hely van számára, valamint megbeszéljük okozott-e valaha panaszt neked.
Mindezen információk alapján eldöntjük, hogy szükséges-e az eltávolítás. Megbeszéljük, hogy milyen következményei lehetnek, ha bent maradnak a bölcsességfogak, mennyire lesz nehéz az eltávolításuk, mire számíthatsz műtét közben és után.
Lidocain helyett erősebb articain érzéstelenítőt használunk a fájdalommentesség érdekében.
Előtört, egyszerű fogeltávolítás esetén a fogat elkezdjük mozgatni, így elszakadnak a fogat a csonthoz rögzítő rostok, és egyszerűen ki tudjuk emelni a helyéről.
Félig, vagy teljesen ínnyel és csonttal fedett bölcsességfogak eltávolításához műtéti fogeltávolításra van szükség. Ebben az esetben egy metszést ejtünk az ínyen, hogy hozzáférhető legyen a bölcsességfog, és így már egyszerűen eltávolítható.
Műtéti fogeltávolítás esetén a sebet varratokkal zárjuk.
A foghúzás végén ellátunk a szükséges fájdalomcsillapítókkal, gyógyszerekkel, és átbeszéljük az otthoni teendőidet.
Egyszerű fogeltávolítás esetén mindössze kisebb kellemetlenséget lehet érezni pár napig a foghúzás után. Komplikáltabb, műtéti foghúzás esetén 2-3 nap erősebb fájdalommal és a területen jelentkező duzzanattal kell számolni, amely enyhítésére természetesen fájdalomcsillapító gyógyszerrel ellátunk.
Fontos, hogy a bölcsességfog műtét után otthon betartsd a korábban leírt utasításokat!
A jegelés jelentősen csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot is, ezért érdemes műtét előtt bekészíteni a jégzselét. A gyógyulás alatt kerüld az nehéz fizikai munkát, emelést és hajolgatást, és sokat segíthet az is, ha magas párnán, félig ülő pozícióban alszol.
Hatalmas tévhit, hogy szájfertőtlenítővel való öblögetés segít a gyógyulásban! Ettől ugyanis széteshet a sebben található vérdugó, a szabaddá váló csontfelszín begyulladhat, és hosszadalmas, fájdalmas gyógyulást okozhat.
Ez az ajánlat csak a cikk olvasóinak szól, akik törődnek a bölcsességfogaikkal, mindegy, hogy mennyi bújt ki, vagy maradt meg az évek során. A ajánlat csak akkor él, ha ezen az űrlapon keresztül jelentkezik be hozzánk.
Dr. Dalos Magdolna egyéni vállalkozó – minden jog fenntartva © 2022 – készítette a full funnel marketing kft.
Iratkozz fel e-mail listánkra és
10%-os ajándék kupont adunk első fogászati kezelésedhez.