1124 Budapest, Fürj utca 27.
A fogszuvasodás nem válogat: nem kíméli sem a legfiatalabbakat, sem a legidősebbeket, de mégis hogyan alakul ki és miért?
A fogszuvasodásért felelős szájüregi baktériumok megtapadnak a fog felszínén, és a táplálék formájában elfogyasztott cukrokból és szénhidrátokból savakat termelnek. Ez a sav feloldja, felpuhítja a zománcot, így a baktériumok egyre mélyebbre és mélyebbre jutnak a fog belsejében, egészen addig míg valódi lyuk keletkezik a fogban.
Kialakulásában fontos szerepe van a rossz fogápolási szokásoknak is, tehát ha nem a megfelelő technikával és eszközökkel, valamint nem elég rendszeresen mosol fogat, akkor a a fogakra rakódott lepedék kiváló táptalajt biztosít a baktériumoknak.
A fogápolásról szóló blogcikkünket elolvasva képbe kerülhetsz a helyes fogmosási technikákról és a kulcsfontosságú nulladik lépésről: az ajánlott fogápolási termékek kiválasztásáról.
A nem megfelelő fogápolási szokások mellett az elfogyasztott ételek minősége és gyakorisága is befolyásolja a fogszuvasodást. Biztosan te is tudod, hogy a cukros üdítők, édességek, a sűrű nassolás nem csak az egészségedre, de a fogaidra sincsenek túl jó hatással: túl sűrű fogyasztásuk (kombinálva a nem megfelelő szájápolással) savas szájüregi pH-t okoz, ami segíti a fogszuvasodás kialakulását.
“Ha fáj, az már régen rossz!” – tartja az ősi kelta mondás. 😃 Sajnos ez így igaz!
A fogszuvasodás a legtöbbször csak nagyon késői stádiumban okoz fájdalmat vagy szemmel látható elváltozást, ilyenkor azonban már hosszadalmasabb kezelésre van szükség.
Ha az alábbiakat tapasztalod, sürgősen látogass el fogorvoshoz, mert valószínű neked is lyukas a fogad:
Nem győzzük eléggé hangsúlyozni: a rendszeres fogászati ellenőrzésnek nagyon fontos szerepe van a különböző fogászati problémák kialakulásának elkerülésében! Rendszeres ellenőrzésekkel a kezdődő fogszuvasodást még könnyen visszafordíthatjuk, és megelőzhetjük a későbbi komoly problémákat.
A fogszuvasodás következményei lehetnek az alábbiak is:
Azonban ha a fogszuvasodás már nem csak a fog felszínét érinti, hanem mélyebben a fogzománcba vagy a dentinbe terjed, akkor ki kell tisztítanunk a szuvas területeket, majd fogtöméssel helyre kell állítanunk a szuvasodás előtti állapotot.
A mai korszerű tömőanyagok lehetővé teszik a fogak tökéletes helyreállítását. A fehér, fogszínű tömőanyagot vékony rétegekben az üregbe helyezzük, majd a tömőanyag fotopolimerizációs LED megvilágítás hatásra megkeményedik. Így színben és formában is harmonikus végeredményt érhetünk el.
Szélesebb üregek, gyökérkezelt fogak helyreállítása esetén üvegszálakkal erősített, nagyon nagy keménységű tömőanyagot használunk a fog felépítéséhez. Ez egy erősített kompozit tömés, mely elkészítésére egyetlen rendelői látogatás elegendő.
Nagy kiterjedésű szuvasodások esetén előfordul, hogy kevés ép foganyag marad csak meg, ami nem biztosít megfelelő alapot egy kompozit tömés készítéséhez. Ilyenkor a fogtechnikus egy lenyomat alapján erősebb anyagból elkészíti a betétet, más néven inlayt vagy onlayt, melyet egy darabban beragasztunk a fogba, így visszaállítjuk annak épségét.
Ugyan még rengeteg amalgám töméssel találkozunk, de fontos tudni, hogy ma már nem készítünk új amalgám töméseket. A megfelelően elkészített amalgám tömés egyébként rendkívül strapabíró, nem mérgező, azonban a mai esztétikai elvárásoknak már nem felel meg, és a legnagyobb probléma vele a tágulás, ami repesztő hatással van a fogakra. Éppen ezért gyakran cseréljük ki a régi amalgám töméseket esztétikus kompozit tömésre vagy inlay-re, így nem fogja megrepeszteni a fogat.
Az esztétikus kompozit tömés a megvilágítás után rögtön készen van, így azonnal használható, nincs semmilyen étel, amelyet kerülni kell. Azonban mivel érzéstelenítéssel készítjük a töméseket (kivéve, ha a páciens külön kérése, hogy nem szeretne érzéstelenítést), az érzéstelenítés következtében rágás közben meg tudjuk harapni a szájunkat, nyelvünket, ezért a zsibbadás végéig (általában 2-3 óra) nem szabad enni. Folyadékot nyugodtan lehet fogyasztani zsibbadás mellett is.
A fogtömés is egy orvosi beavatkozás, mely után – főleg mélyebb tömés esetén – ideiglenesen jelentkezhet hideg-meleg érzékenység, kemény ételek fogyasztásakor fellépő éles fájdalom is. Ez általában 1-2 hét alatt elmúlik, de nem kell megijedni akkor sem, ha akár több hónapot is igénybe vesz a gyógyulás, mindez teljesen normális.
Ha viszont éjszaka erősödő, lüktető fájdalom jelentkezik, előfordulhat, hogy a mély tömés után a fog sajnos mégsem nem tudott regenerálódni, begyulladt a fogbél, és gyökérkezelés szükséges. Ilyen esetben minél hamarabb kopogtass a fogorvosi rendelő ajtaján!
Fogtömés után ugyanúgy félévente javasolt kontrollra járni. A tömés és a fog találkozása kritikus terület, mivel nem megfelelő tisztítás esetén onnan is elindulhat szuvasodás a régi tömés alatt. Éppen ezért minden vizsgálat során ellenőrizzük a régi tömések állapotát is, így megelőzhetjük a komoly problémák kialakulását.
Míg a fogtömés kisebb, egyszerű beavatkozás, ezzel szemben a fogszuvasodás következményei, mint a gyökérkezelés, foghúzás és fogpótlás készítése bonyolultabb, hosszabb ideig tartó, drága beavatkozások. Előzd meg ezeket, jelentkezz be fogtömésre!
Míg a fogtömés kisebb, egyszerű beavatkozás, ezzel szemben a fogszuvasodás következményei, mint a gyökérkezelés, foghúzás és fogpótlás készítése bonyolultabb, hosszabb ideig tartó, drága beavatkozások, amelyeket valószínűleg te is szeretnél elkerülni.
Előzd meg a bajt, és jelentkezz be mielőbb fogtömésre! Ha pedig további motivációra lenne szükséged, csak vess egy pillantást az alábbi képre… 👇
Dr. Dalos Magdolna egyéni vállalkozó – minden jog fenntartva © 2022 – készítette a full funnel marketing kft.
Iratkozz fel e-mail listánkra és
10%-os ajándék kupont adunk első fogászati kezelésedhez.