fbpx

Kismama fogászat – Kezelések a várandósság alatt

A terhesség alatt kiemelten fontos sűrűbben látogatni a fogorvost!

A várandósság alatti hormonváltozások jelentősen befolyásolják a szájüreg egészségét, így a rendszeres fogorvosi ellenőrzések még fontosabbá válnak ezalatt a 9 hónap alatt, mint valaha.
A megváltozott hormonháztartás következtében vérbő lesz a fogíny, emiatt pedig sokkal könnyebben alakulhat ki súlyos és igen fájdalmas fogínygyulladás. Ez felgyorsítja a fogszuvasodás előrehaladását, ami szájüregi gócok kialakulásához vezethet.
A szájüregi gyulladások gócként a magzatra is károsak lehetnek: a véráramba került baktériumok és gyulladásos faktorok átjuthatnak a placentán, ezzel fejlődési rendellenességeket, koraszülést és alacsony születési súlyt okozva.
Nagyon fontos, hogy a leendő kismamák már a gyermek tervezésekor ellátogassanak a fogorvosi rendelőbe, hogy még idejében megelőzhessük a fenti fogászati problémákat!

Mitől védi meg a kismamát az, ha nagyobb figyelmet fordít a szájhigiéniára a terhesség alatt?

  • Nem alakul ki fogínygyulladás, ínyduzzanat
  • Elkerülhető a fogszuvasodás és annak súlyosbodó következményei (gyökérkezelés, foghúzás)
  • A gyulladásmentes szájüregnek hála nem alakul ki fogászati góc, amely akár a magzatot is veszélyeztetheti

4 gyakori tévhit a terhesség alatti fogászati problémákról és kezelésekről

Garantáljuk, hogy legalább az egyikkel bármelyik kismama találkozott már – ha nem összessel.
Dalosdent_Kismama Fogászat_tévhitek

"A gyermek kiszívja a kalciumot a fogaimból, ezért letörnek, és ki kell húzni őket!” - HAMIS! ❌

Sajnos ezt a tévhitet számtalanszor hallottuk már a rendelőben, azonban az igazság szerencsére igen távol áll ettől.

A hormonális változások miatt megváltozik a nyál összetétele, ezáltal a már meglévő fogszuvasodás valóban gyorsabb ütemben romolhat, és fokozott hajlam jelentkezhet a fogínygyulladásra is. Fellángolhatnak a jelenleg panaszmentes, de gócként jelen lévő krónikus gyulladások is, amik több fájdalmas napot is okozhatnak.

Fontos tehát, hogy a tökéletesen ép, szuvasodásmentes fogak nem fognak letörni és tönkremenni a terhesség miatt, azonban a krónikus gyulladások, és a már meglévő, nagyobb szuvasodások sajnos súlyosbodhatnak, és igen erős fájdalmat okozhatnak.
Megelőzhető a súlyosabb fogproblémák kialakulása, amennyiben a kezdődő szuvasodásokat, gyulladásokat már a babatervezés időszaka előtt kezeljük.

"Várandósság alatt nem lehet röntgenfelvételt készíteni!” - HAMIS ❌

Szerencsére a mai korszerű röntgenberendezések sugárdózisa rendkívül alacsony, a kismamát és a babát pedig ólomkötény védi, így indokolt esetben végezhető röntgenfelvétel.

Dalosdent_Kismama fogászat_Röntgen készítése
Sürgős esetben, ha a diagnózis felállításához nélkülözhetetlen a röntgen, akkor kis térfogatú, kizárólag az adott fogról készíthető, úgynevezett egyfogas röntgenfelvételt készítünk.
Érdemes azonban kerülni a teljes fogsorról készülő panorámaröntgen elkészítését a terhesség időtartama alatt, valamint az első trimeszterben (lehetőség szerint) bármely röntgenfelvételt, mert a magzat fejlődésének ez a legérzékenyebb szakasza.

"A várandósság alatt tilos bármilyen fogászati kezelést végezni!” – HAMIS ❌

Ugyan a legideálisabb még a várandósság előtt elvégezni a szükséges fogászati teendőket, azonban az esetleges fájdalom, gyulladás, vagy nagyobb szuvasodás esetén már kismamaként is gond nélkül részt lehet venni a sürgősebb kezeléseken. Mivel rendkívül káros a magzat számára is a szájüregi gyulladás, vagy a fájdalommal járó stressz, így kiemelten fontos a kialakult fogászati problémák mielőbbi megszüntetése.
Természetesen az egyébként teljesen panaszmentes bölcsességfog műtéti eltávolítását nem a terhesség alatt végezzük el, de a fogkőeltávolítás, tömés, gyökérkezelés vagy foghúzás ilyenkor is megejthető.

“Terhesség alatt nem lehet érzéstelenítőt használni, így sokkal fájdalmasabbak a fogorvosi kezelések!” - HAMIS! ❌

Várandósság alatt ugyanúgy használható érzéstelenítő. Már nem lidocaint, hanem erősebb articain érzéstelenítőt használunk, ami elhanyagolható mértékben juthat át a placentán, így semmi ok az aggodalomra: fájdalommentes fogászati kezeléseink a kismamák számára is biztosítottak! 😊

Fogászati kezelések a terhesség alatt - Mit lehet elvégezni és mit nem?

Mi történik akkor, ha nagyon erős a fogfájás, esetleg gyökérkezelésre vagy bölcsességfog húzásra lenne szükség?

A legfontosabb szabály, hogy a várandósság alatt kizárólag az erősen indokolt, nem halasztható, sürgős beavatkozásokat végezzük el:

  • Fogkőeltávolítást
  • Nagy méretű szuvasodás ellátását, ahol fennáll a veszély, hogy hamarosan begyullad a fog
  • Gyökérkezelést
  • Foghúzást, amennyiben a fog gyulladt vagy fájdalmas

A halasztható, nem sürgősségi beavatkozásokat várandósság után érdemes elvégezni:

  • A bölcsességfog műtéti eltávolítását
  • Amalgám tömés cseréjét
  • Implantátum behelyezését, csontpótló műtéteket

A terhesség különböző szakaszai is befolyásolják a fogászati kezelések időpontját. 

Dalosdent_Kismama Fogászat_Kezelések várandósan

Első trimeszterben végezhető fogászati kezelések

A magzat fejlődése itt a legaktívabb, így ez a várandósság leginkább sérülékeny időszaka. Ilyenkor igyekszünk kizárólag szájhigiénés kezeléseket végezni, hogy biztosítsuk a szájüreg egészségét és a gyulladásmentes ínyt.

Természetesen fájdalom esetén a sürgősségi fogászati ellátás érzéstelenítéssel elvégezhető, de röntgenfelvételt az első trimeszter alatt nem készítünk!

Második trimeszterben végezhető fogászati kezelések

A második trimeszter a legideálisabb a várandósság alatt szükséges fogászati beavatkozások elvégzésére. Ekkor a panaszmentes, de gyulladt fogak gyökérkezelhetők, eltávolíthatók, és a mély szuvasodások is kezelhetők.

Harmadik trimeszterben végezhető fogászati kezelések

A terhesség végén tök okból is igyekszünk elkerülni a fogászati beavatkozásokat. Egyrészt azért, mert a magzat mérete miatt ebben az időszakban már nem komfortos a kismamának a hosszú kezelés, másrészt a stressz befolyásolhatja a szülés beindulását.
Az első trimeszterhez hasonlóan a harmadikban is csupán szájhigiénés kezeléseket és sürgősségi ellátást végzünk.

Gyógyszeres kezelés a terhesség alatt - Mi az, ami a kismamának és a babának sem árt?

Dalosdent_Kismama fogászat_gyógyszerek
Szerencsére komoly, gyógyszeres terápiát igénylő fogászati gyulladások esetén vannak olyan fájdalomcsillapítók és antibiotikumok, amelyeket kismamák is biztonsággal szedhetnek.

Általánosságban elmondható, hogy a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítókat, és a penicillin tartalmú antibiotikumokat is lehet szedni a terhesség alatt, de bármiféle gyógyszer szedése előtt minden esetben konzultálni kell a fogorvossal és a nőgyógyásszal!

Fogápolási tippek kismamáknak

A várandósság alatt kissé megváltoznak a napi rutin részévé vált fogápolási folyamatok.

A célunk a megelőzés, így a legfontosabb a megfelelő fogápolási technikák elsajátítása, amiről többet is megtudhatsz korábbi blogcikkünkből!  😊👇

Amire kismamaként a fogápoláskor fokozottan figyelni kell:

  • Az első és a harmadik trimeszterben is javasolt a fogkőeltávolítás
  • Ultra soft, puha fogkefe használata, amit kéthavonta cserélni kell
  • Reggeli rosszullét, hányás esetén előbb vízzel kell öblögetni, és csak 15 perccel később fogat mosni, mert így kevésbé károsodik a fogzománc
  • A szájvízről érdemes fogorvossal konzultálni, ugyanis a terhesség alatt nem mindegyik használható

Teendők a várandósság előtt és után

  • Már a gyermekvállalás tervezésekor érdemes ellátogatni a fogorvosi rendelőbe, hiszen a várandósság előtt sokkal egyszerűbb rendbe tenni a problémás fogakat. Az a kismama, aki teljesen egészséges fogakkal vág neki a 9 hónapnak, saját magát és így a gyermekét is rengeteg stressztől kíméli meg.
  • Nem csak a terhesség során befolyásolhatja a születendő baba egészségét a szájüreg állapota! Érdemes ügyelni rá, hogy a gyermeknek mindig saját pohara, evőeszköze legyen, hiszen például egy közösen használt kanál esetén átadhatjuk szájflóránkat gyermekünknek. Ha az anyuka szájüregi állapota nem megfelelő, sajnos a kisbabáé sem lesz az.
  • Szoptatás alatt már minden fogászati kezelés elvégezhető, természetesen az érzéstelenítő injekció használatával.

Azonnal be is jelentkeznél az első fogászati ellenőrzésedre kismamaként? 😊

10% KEDVEZMÉNY ELSŐ KEZELÉSEDHEZ!

Iratkozz fel e-mail listánkra és
10%-os ajándék kupont adunk első fogászati kezelésedhez.

Call Now Button